zig-zag

280 Gr Meşhur Fıstıklı Çekme Helva


19.00

memnuniyet garantisi

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SÜREGELEN LEZZET; ÇEKME HELVA

Geçmiş asırlarda, Kastamonu'da yaşayan bir Bey’in, güzel bir kızı varmış. Kastamonu’yu adaletli bir şekilde yöneten bu Bey kızını çok sevmekteymiş. O kadar ki, ondan ayrılığı hiç düşünmez, onsuz hayatın çok olumsuz geçeceğini, onu görmeden yaşayamayacağını düşünürmüş. 

Kız bu, baba evinde beklemez, geleneklerimize ve göreneklerimize göre zamanı geldiğinde hem ağlar, hem de yuvasını kurar. Bey de bu gerçeği bildiği için kızıyla evlenecek olanları bir imtihana tâbi tutmaya karar vermiş. Uzun süre, bu imtihanın nasıl olması gerektiğini düşünmüş. Ama bir türlü bulamamış. Bu arada kâhyasından bir teklif gelmiş. “Bey'im sen tatlıyı çok seversin, kızını öyle biriyle evlendirelim ki, yapacağı tatlı, kızının saç telinden ince olsun. Böyle bir tatlı yapana kızını verirsin” demiş. 

Bu fikir Bey'in çok hoşuna gitmiş. Kastamonu'nun dört bir yanına haberler salınmış. Haberi duyan bütün Kastamonu delikanlıları, Bey'in kızının hayaliyle başlamışlar tatlı çeşitleri yapmaya.

Bey yapılan tatlıları beğenmemiş. Abdulsamet isminde bir genç varmış. O da söz geçirememiş kalbine ve Bey'in kızını alabilmek için başlamış annesiyle helva yapmaya.

Abdulsamet; un, tere yağ ve ağdayı, (üzüm pekmezi) Bey 'in kızının aşkıyla başlar yoğurmaya, Yoğurdukça, un, tere yağ ve ağdayı, aşkla kavrulur gönlü. Aşk ateşi tel tel yapar helvayı ve meşhur Kastamonu ÇEKME HELVASI çıkar ortaya. Bey çekme helvayı çok beğenir. Kızının saçları kadar ince, bir o kadar da lezzetli. Abdulsamet Usta da kavuşur sevdiğine. Daha sonra ki asırlar da, evler de Kastamonu ÇEKME HELVASI geleneksel olarak yapılmaya devam edilir.

Kastamonu'nun yöresel helvası, hem besleyici hem de lezzetli bir besin kaynağıdır. Yıllar geçtikçe pek çok geleneksel lezzetimizi birer birer yitiriyoruz. Çekme helva da unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizden biri. Kastamonu'da asırlar önce yapılmaya başlanan çekme helvayı günümüzde sizlere sunuyoruz.

Bankalara özel taksit seçenekleri :


Ortalama Değerlendirme » puan
  • *
  • *
  • *
  • *
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4